Znane huty szkła

Huta szkła została założona w 1845 roku przez przedsiębiorcę Karla Antona.
Przez lata doskonalono metody produkcji szkła aż wytwarzany asortyment osiągnął w końcu wysoką jakość i zyskał międzynarodowe uznanie.
Huta specjalizuje się w wyrobach z grubego masywnego szkła kryształowego. Są to głównie karafki, szklanki, wazony i świeczniki.

Hutę szkła Josefodol założył w 1861 roku wiedeński biznesmen Josef Schreiber. Huta jest zlokalizowana na wyżynie czesko - morawskiej w okolicach miasta Svetla nad Sazavou.

Huta specjalizuje się w produkcji dwuwarstwowego kolorowego kryształu. Polega to na tym, że na podstawową przeźroczystą warstwę szkła nakładana jest warstwa kolorowa. Jest to proces, który można wykonać tylko ręcznie i wymaga to bardzo dużych umiejętności i doświadczenia.

Początki dzisiejszej firmy Crystalex sięgają XIX wieku gdy w Czechach nastapił rozkwit przemysłu szklarskiego. Wtedy to powstała Moravska Huta szkła w Karolince, a na północy Czech powstało wiele mniejszych hut i warsztatów, które kontynuowały bogatą lokalną tradycję produkcji szkła.
Fabryka szkła Powstała w roku 1967 jako konsorcjum małych hut szkła Bohemia, które były zlokalizowane na obszarze wyżyny Czesko-Morawskiej. Jednak pierwsze wzmianki o produkcji szkła w tym regionie pochodzą już z XVI i XVII wieku. Region ten miał więc wielowiekową tradycją w produkcji szklanych wyrobów, które były znane nawet poza granicami kraju i cenione ze względu na dużą różnorodność i wysoką jakość.

Historia Huty szkła Moser rozpoczęła się w roku 1857, gdy Ludwig Moser założył w Karlowych Varach (ówczesnym Karlsbadzie) pracownię zdobniczą i sklep ze szkłem.

Huta rozpoczyna produkcję w 1893 roku pod nazwą Ludwig Moser & Söhne, specjalizując się w produkcji szkła według własnej technologi - tak zwany kryształ bezołowiowy (czeski kryształ).

Jest to tradycyjny czeski producent szkła o ponad dwustuletniej historii. Jej początek sięga roku 1794, gdy na południowych Morawach, wśród lasów bukowych na terenach bogatych w dobrej jakości piasek kwarcowy, książę Lichtensteinu założył fabrykę szkła.
Pierwsza wzmianka o fabryce pochodzi z 1521 roku.

W XVI wieku gdy na dworach królewskich dużą popularnością cieszą się lustra, firma produkuje właśnie eleganckie szklane lustra, koraliki i zdobione butelki.
Fabryka szkła Rona została założona w 1892 roku przez przez Jozefa Schreibera jako inwestycja wiedeńskiej firmy Schreiber & Neffen.
Nazwa Rona pochodzi od ówczesnej nazwy miasteczka gdzie fabryka została zlokalizowana.