Czeski Region winiarski

Mały czeski region winiarski oficjalnie powstał w 2004 roku na mocy państwowego prawa winiarskiego. Niepozorny rejon niczym nie ustępuje wysławianym francuskim i hiszpańskim winiarniom. I choć w Czechach napojem wyniesionym na piedestał jest piwo, nasi południowi sąsiedzi doskonale wiedzą, jak uprawiać winogrona i przyrządzać z nich wyborne trunki.


Gdzie leży czeski region winiarski?

Jest to jeden z najbardziej wysuniętych na północ rejonów uprawy winorośli. Większość winnic położona jest na północ od 50. równoleżnika. Region opływają rzeki: Wełtawa, Łaba, Berounka i Ochrza. Winnice ulokowane są także nieopodal miasta Most. Czeski region winiarski dzieli się na dwa subregiony:  Litomierzycki i Mělnicki (mielnicki). Winnice nie pokrywają rejonu w sposób spoisty, lecz są rozrzucone po południowych zboczach na niższych wysokościach nad poziomem morza.

Czechy – region winiarski

Region winiarski Czechy ma powierzchnię 643 ha winnic, co stanowi tylko 4% ogółu czeskich upraw, pozostałą część stanowią słynne Morawy. Nie znaczy to jednak, że mniejszy rejon winiarski nie jest wart uwagi. Przygotowywane tu wina są wyśmienite, a to za sprawą długiego leżakowania. Zmienna pogoda wymusza na winiarzach, by dłużej trzymali trunki w beczkach. W mielnickim subregionie winiarskim, gdzie nie brakuje lekkich gleb panują idealne warunki do uprawy czerwonych winorośli. Wśród nich prym wiedzie odmiana Rulandské modre, którą Czesi pielęgnowali jeszcze w średniowieczu. Oprócz niej z odmian czerwonych uprawia się także Modrý Portugal i Svatovavřinecké. Natomiast pośród białych win, w których specjalizują się Czesi najpopularniejszy jest Sylvánské zelené oraz Müller Thurgau. W drugim z subregionów - w rejonie Litomierzyckim z białych szczepów uprawia się Ryzlink rýnský, Rulandské šedé i Müller Thurgau; a z czerwonych Rulandské modre, Svatovavřinecké i Zweigeltrebe.

Opis regionu

Mělnicki subregion mieści się w miastach: Mělník, Roudnice nad Labem, Praha i Čáslav. W stolicy Czech - Pradze znajduje się kilka historyczny winnic, które pamiętają czasy średniowieczne. W ostatnich latach miasto powróciło do winiarskich tradycji i znów uprawia się tutaj winorośle. Praga to połączenie pysznego wina i zabytków, które można podziwiać tygodniami.

Centrum drugiego subregionu Czech stanowią Litomierzyce położone u zbiegu rzek Łaby i Ochrzy. Powierzchnia jednego z najstarszych czeskich miast liczy niespełna 1800 ha, a mieszka w nim blisko 25 500 mieszkańców. Najwięcej turystów przybywa do Litomierzyc we wrześniu, kiedy odbywa się tutaj święto wina.

Szlaki turystyczne

Najbardziej obfitym w szlaki turystyczne miastem regionu jest oczywiście Praga. Pieszo koniecznie wybierzcie się na wzgórze Petřín, na którego szczycie znajduje się wieża widokowa określana jako mała wieża Eiffla. Nieopodal Pragi mieści się piękny park krajobrazowy w Průhonicach – jedno z największych tego typu miejsc w Europie. Z kolei na wycieczkę rowerową warto wybrać się wzdłuż rzeki Vydry. Zaplanujcie także wycieczki górskie po szlakach w Górach Łużyckich, Izerskich oraz Rudawach.

Co trzeba zobaczyć? Must see w czeskim regionie winiarskim

Zwiedzanie warto zacząć od miasta Mielnik (Mělník), w którym obowiązkowym punktem wycieczki jest zamek z epoki renesansu. W środku znajduje się tzw. Wielka Sala z okazałą kolekcją map oraz podziemia, gdzie przechowywane są trunki z winorośli. Na miejscu możecie również degustować wyśmienitych win. Nieopodal budowli wznosi się Kościół świętych Piotra i Pawła, zbudowany w czasach gotyku. W świątyni mieści się rozległa kostnica będąca jedną z największych w Czechach. Zwiedzając miasto koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Regionalnego Mělník - swoistego pomnika tutejszej kultury winiarstwa. Kolejnym miastem, które warto zwiedzić jest Roudnice nad Labem. Największym zabytkiem miejscowości jest barokowy pałac zbudowany w XV wieku. Oczywiście najbardziej obfita w zabytki jest Praga. Trudno wymienić wszystkie atrakcyjne miejsca czeskiej stolicy, więc wspomnimy tylko wybrane. Najlepszą wizytówką miasta jest długi na 621 metrów Most Karola, który można zwiedzać przez całą dobę, ale najbardziej klimatyczny jest późnym wieczorem i o wschodzie słońca. Po przechadzce mostem wybierzcie się na Zamek Praski – kompleks budowli z IX wieku. Jest to największych zamek na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Kolejnym ważnym punktem wycieczki jest urokliwa Złota Uliczka z budynkami przywodzącymi na myśl bajki. Z kolei Litomierzyce to miasto barokowej katedry św. Stefana; gotyckiego ratusza, gdzie współcześnie mieści się Muzeum Etnograficzne oraz domu U Kalicha z epoki renesansu.

Gdzie spać?

O tani nocleg nietrudno w małym mieście Mielnik. W centrum miasta znajdują się np. hotele Jaro i Santo. Jeśli zdecydujecie się na pobyt w Roudnice nad Labem możecie wybrać hotel Vavrinec znajdujący się w zabytkowym budynku przy rynku. Szukając noclegu w Pradze, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym Wam najbardziej zależy. Jeśli na wygodzie i bliskości zabytków; wybierzcie jeden z hoteli na Starym Mieście lub żydowską dzielnicę Josefov, gdzie przenocować można np. w hostelu Franz Kafka. Tym, dla których ważniejsza jest cena, polecamy wybór noclegu w dzielnicy Dejvice. Z kolei w mieście Litomierzyce warto zakwaterować się w położonym nieopodal rynku hotelu Roosevelt.

Jak dojechać?

Stosunkowo szybko można dotrzeć do Czech samochodem niemal z każdego miasta Polski. Inną opcją jest podróż busem. Do stolicy państwa dojedziecie Polskim Busem Busem z następujących miast: Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Leszna, Wrocławia, Warszawy i Łodzi. Przykładowa cena biletu z Gdańska do Pragi wynosi 120 zł. Oczywiście ceny uzależnione są od miejsca, z którego wyruszamy. Kolejnym rozwiązaniem jest dojazd autokarem np. liniami Lux Express lub Tiger Express. Jeśli nad autokary cenicie kolej,  zdecydujcie się na podróż pociągiem. Ceny biletów z wybranych polskich miast do Pragi mieszczą się w przedziale 19-44 Euro.

Choć w porównaniu z Morawami, czeski region winiarski pełni mniej znaczącą rolę, trudno odmówić mu uroku. Znajdziecie tutaj nie tylko pyszne wina, ale i ciekawe zabytki. Zwiedzając region będzie Wam dane poznać metropolitalną Pragę i małe klimatyczne miasteczka. We wszystkich tych miejscach skosztujecie wybornych trunków z winorośli, z których na największe uznanie zasługują słynne białe wina z Czech.

 

BACK